2018/2019

Ahoj,

od letošní sezony se celkem zásadně změnilo vedení PLLH, což přineslo i určité změny a úpravy pravidel. Ty nejdůležitější tady uvedu:

- HOSTOVÁNÍ

Dál platí, že v případě potřeby si můžeme půjčit na hostování hráče z jiného týmu PLLH, +/- 2 ligy (pro nás to znamená, že můžeme vlastně kohokoliv). Z hostování jsou ale nově vyjmutí gólmani. Pokud náš brankář nemůže, můžeme si vzít jakéhokoliv jiného, nemusí být ani registrován v PLLH, a nemusí se mu zařizovat hostování. Jediné, co je potřeba, je oznámit to dostatečně dopředu soupeři, který s tím musí souhlasit.

- ROZHODČÍ

Všechny termíny našich domácích zápasů budou na stránkách PLLH. Tři dny před naším domácím utkáním mi z vedení ligy přijde oznámení, který rozhodčí nám bude pískat. Mělo by tedy být daleko regulérnější posuzování zápasů, žádní domluvení a pomáhající rozhodčí jednoho týmu, a zároveň důslednější dohled nad zápisem atd. Finanční odměny pro rozhodčího zůstávají stejné.

- KANADSKÉ BODOVÁNÍ

Od letošní sezony se budou do kanadských bodů započítávat i druhé asistence. Pokud to jen trochu půjde, pokusim se během zápasu hlídat, aby rozhodčí zapisoval góly a asistence správně, doporučuju ale, abyste si to hlídali i sami. Bodování všech hráčů a týmů se bude průběžně objevovat i na stránkách PLLH, ke každému zápasu by navíc měl být online i naskenovaný zápis o utkání, aby bylo vše doložitelné.

- BODOVÁNÍ DO TABULKY

Asi nejzásadnější změna. Za výhru v základní hrací době jsou nově 3 body. Pokud 5 minut před koncem zápasu bude stav nerozhodný, zápas se ukončí. Každý tým dostane jeden bod a o bonusový třetí se pojedou nájezdy. 3 nájezdy z každého týmu. Pokud se v nich rozhodne o vítězi, ten získává 2 body, soupeř 1. Pokud těchto šest nájezdů nerozhodne, žádný další se nejede a oběma týmům zůstává 1 bod. Pokud dojde k vyrovnání skóre až během posledních 5 minut zápasu, utkání se dohrává až do konce. Pokud skončí remízou, má každý z týmů 1 bod. Pokud jeden z týmů vyhraje, získává bod navíc.

- KONFRONTACE

Stále platí, že při podezření na neregistrované hráče soupeřova týmu můžeme podat podnět ke konfrontaci registračních průkazů až u 3 soupeřových hráčů, a to nejpozději během druhé přestávky. Nově je ale následující postup takový, že rozhodčí si dané hráče pouze zapíše, zápas pokračuje normálně až do konce, a teprve po zápase se registrace kontrolují. Konfrontovaní hráči jsou povinni počkat po zápase v šatně, dokud je rozhodčí nezkontroluje. Pokud nepočkají a odejdou, považuje se to za přiznání neoprávněného startu. Pokud hráči zůstanou, rozhodčí je zkontroluje dle platné soupisky na stránkách PLLH. Pokud je vše v pořádku, platí konečný výsledek zápasu, pokud ne, utkání je kontumováno 0:5 v neprospěch provinilého mužstva.

Další změny a novinky nejsou až tak zásadní, tak vás s nimi nebudu zatěžovat :)

(vt)

HODNOCENÍ SEZONY

První polovina letošní sezony byla výrazně ovlivněna naší velmi špatnou docházkou.
Z jedenácti plánovaných zápasů podzimní části jsme jich šest odehráli v počtu 8+1 nebo nižším. Což s ohledem na to, že dvě utkání byla odložena, znamená, že ve 2/3 dosavadních letošních střetnutí jsme měli maximálně 3 hráče na střídání. Bohužel tomu odpovídaly i výsledky. Po postupu do vyšší soutěže jsme čekali techničtější a herně vyspělejší protivníky, avšak naprostá většina mužstev, se kterými jsme se střetli, byla objektivně na naší, či nižší úrovni. Oproti nám se ovšem na zápasy většinou sešli ve dvou pětkách, či více, a to jim k vítězství stačilo.

Hned v prvním utkání se Starou Kovárnou jsme měli šanci si vyzkoušet novinku v PLLH - samostatné nájezdy. Poté, co jsme si nadějné vedení 3:0 po první třetině nechali v druhé části srovnat na 4:4, a ve třetí pak neudrželi jednogólový náskok, došlo pět minut před koncem na penalty. V nich se bohužel prosadili pouze soupeři, a tak jsme brali jen bod.
HC Stará Kovárna vs. HC Mordor   6:5(sn) (0:3, 4:1, 1:1)

Stejně jako první zápas, i utkání s HC Horní Počernice a HC Cheza Praha pak byla poznamenána naší nízkou účastí. V obou případech bylo rozhodně v našich možnostech soupeře porazit. Ale kombinace smůly v zakončení, fyzické únavy v důsledku velmi omezené možnosti střídat, a z toho pramenící frustrace a 'odevzdání' zápasu už od poloviny, nakonec zapříčinila naše zbytečné prohry.
HC Mordor vs. HC Horní Počernice    0:4 (0:1, 0:0, 0:3)
HC Cheza Praha vs. HC Mordor    6:2 (2:0, 4:1, 0:1)

Naopak zápasy s OZZY Praha a Eurocatem jsme, byť opět v malém počtu, od začátku kontrolovali, a odnesli si z nich zasloužené výhry. Zejména zápas s OZZY Praha byl z naší strany velmi povedený, jako jediný jsme ho odehráli v naprosté pohodě a pěkně si zastříleli.
HC Mordor vs. HC OZZY Praha    9:4 (2:1, 3:2, 4:1)
EUROCAT vs. HC Mordor    4:5 (0:1, 3:2, 1:2)

'Derby' s Přírodovědou UK pak vypadalo skoro komicky, když hosté dorazili tradičně v počtu 15+1, a proti nim nás na začátku zápasu na modré čáře stálo 8 včetně gólmana. Po vyrovnané první třetině, ve které jsme selhali v několika stoprocentních gólovkách, a dovolili  soupeři skórovat jen jednou, přišlo ve druhé třetině to, co asi všichni očekávali. Přírodověda začala postupně zužitkovávat početní převahu, a během deseti minut zvýšila své vedení už na 4:0. Navzdory tomu se ale ze zápasu nestala exhibice. Dvěma rychlými góly jsme se vrátili do hry, a když jsme před koncem druhé třetiny přidali třetí branku v přesilovce, byl najednou zápas zase jen o gól. I ve třetí části jsme, navzdory dvojnásobnému počtu soupeřů, hráli vyrovnanou partii. Na pátý gól Přírodovědy jsme ještě dokázali zaregovat, a v poslední desetiminutovce jsme měli několik obrovských šancí zápas srovnat a poslat do nájezdů. Ty jsme ale bohužel neproměnili, a z protiútoku si pak hosté pojistili výhru gólem na 4:6.
HC Mordor vs. HC Přírodověda UK    4:6 (0:1, 3:3, 1:2)

Zápas s Renegades se hrál v náhradním termínu. Podle předchozích zkušeností s tímto týmem jsme očekávali dalšího soupeře s velkým počtem hráčů. Renegades ale překvapivě dorazili jen v devíti, stejně jako my, poprvé jsme tedy nastupovali k zápasu v alespoň stejném počtu, jako soupeř. Bojovné a vyrovnané utkání se spoustou soubojů, šancí a nepřesností, bohužel vyznělo lépe pro domácí. Mrzet nás může především bezgólová třetí třetina, ve které jsme měli proti pasivnímu a fotbalově zdržujícímu soupeři, spoustu šancí výsledek minimálně srovnat.
HC Renegades vs. HC Mordor    3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Náladu jsme si zlepšili hned v následujícím utkání. Výhrou nad HC Sněhuláci Praha, kteří se většinu sezony pohybovali na prvních příčkách ligy. Třígólové vedení po první části jsme si sice v druhé nechali stáhnout na rozdíl jediné branky, v závěru třetiny jsme ale opět odskočili, a v poslední třetině si pak výhru dalším gólem pojistili.
HC Sněhuláci Praha vs. HC Mordor    2:5 (0:3, 2:1, 0:1)

Zápasy s Fanklubem Lev a Dotykačkou byly odloženy, a tak naše deváté utkání bylo pro první polovinu sezony také naším posledním. Narazili jsme na tým Gaston Seals, objektivně asi nejkvalitnějšího soupeře, proti kterému jsme doposud hráli. Pěkný a svižný zápas se spoustou šancí se neustále přeléval na jednu či druhou stranu. O vyrovnanosti obou soupeřů jasně vypovídá i skóre jednotlivých třetin. Na začátku třetí části nám sice trochu teklo do bot, když jsme soupeře rychle pustili do dvoubrankového vedení, záhy jsme ale snížili, a prakticky v posledních vteřinách před vypršením pětiminutového limitu si zajistili bod za remízu. Podruhé jsme tedy měli možnost rozhodnout utkání v nájezdech. Ani tentokrát ale nikdo z našich hráčů soupeřova brankáře nepřekonal, a druhý bod jsme tedy nevybojovali.
HC Mordor vs. Gaston Seals    5:6(sn) (1:1, 2:2, 2:2)

Podzimní část tak končíme na 8. místě s bilancí 3 výhry, 4 prohry a 2 prohry na nájezdy. Máme sice dva zápasy k dobru, přesto ale na vedoucí příčky ztrácíme deset a více bodů. Mrzí to o to více, že naprostou většinu bodů jsme poztráceli vlivem extrémně špatné docházky. Žádný ze soupeřů nás drtivě nepřehrál, měřit se můžeme bez problémů se všemi.
Pokud se účast na zápasech  v jarní části sezony zlepší, boj o druhé či třetí místo by neměl být nic nereálného...
-----------------
Druhá polovina se však bohužel od první nijak zásadně nelišila. Snad jen tím, že nás čekalo daleko více zápasů.

Do roku 2019 jsme vstoupili remízou 6:6 se Starou Kovárnou. Domácí zápas jsme prakticky celou dobu s přehledem kontrolovali, 3 minuty před koncem zápasu jsme vedli 6:3. V závěru jsme ale totálně selhali, dostali tři góly ze tří útoků, a museli se nakonec spokojit s 1 bodem.
HC Mordor vs. HC Stará Kovárna  6:6 (2:2, 2:0, 2:4)

Následovala druhá prohra s Horními Počernicemi v sezoně, tentokrát ještě drtivější. V Letňanech nepodal kvalitní výkon nikdo z nás, po třech rychlých gólech v úvodu jsme utkání de facto odevzdali. Čestného úspěchu jsme dosáhli alespoň ve třetí třetině, i tak je ale prohra 1:9 naším vůbec nejhorším výsledkem této sezony.
HC Horní Počernice vs. HC Mordor   9:1 (4:0, 3:0, 2:1)

Chuť jsme si spravili v domácím utkání proti Fanklubu Lev. Dobrá a častá střelba nám pomohla hlavně ve třetí části, do které jsme vstupovali za stavu 2:2. I díky dvěma využitým přesilovkám se nám povedlo poslední třetinu vyhrát 3:0. Na první letošní výhře tak nic nezměnily ani provokace frustrovaných hráčů soupeře na konci zápasu.
HC Mordor vs. Fanklub Lev Praha   5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Stejně, jako proti Fanklubu, i následující utkání proti Dotykačce bylo prvním střetnutím týmů v sezoně. Po první třetině jsme drželi vedení 2:1, poté se však rozthl pytel s nejrůznějšími šťastnými odrazy a tečovanými puky pro soupeře. Pět minut před koncem to s námi vypadalo špatně, jelikož jsme prohrávali 2:4. Přesto se nám nakonec povedlo dvakrát skórovat a vyválčit tak alespoň bod za remízu.
HC DOTYKAČKA vs. HC Mordor   4:4 (1:2, 2:0, 1:2)

Nepřestávající problémy s docházkou se pak projevily v dalších dovu zápasech. Proti Cheza Praha dva hráči nedorazili bez omluvy, a nedostatek sil se projevil zcela očividně. Po první třetině jsme vedli, po druhé drželi remízu, třetí skončila hrozivým skóre 7:0 pro soupeře. Hned na následující zápas jsme se sešli dokonce jen v šesti. Zde musíme ocenit gesto našeho soupeře, který nám na utkání půjčil jednoho hráče ze svých řad. Ani to nás ale nezachránilo od dalšího závěru na pokraji sil. Prohrou s posledním Eurocatem jsme soupeři 'darovali' jeho jedinou výhru v sezoně.
HC Mordor vs. HC Cheza Praha   4:11 (3:2, 1:2, 0:7)
HC Mordor vs. EUROCAT   2:8 (1:2, 1:2, 0:4)

Poměrně brzy po prvním zápase nás čekala odveta s Fanklubem. V napínavém utkání na Icerinku jsme od počátku dotahovali, celkem čtyřikrát se nám povedlo náskok soupeře vyrovnat, ale do vedení jsme se dostat nedokázali. Jediné letošní utkání před fanoušky jsme prohráli těsně o gól.
Fanklub Lev Praha vs. HC Mordor   6:5 (3:2, 1:1, 2:2)

Druhé letošní utkání proti Přírodovědě moc krásy nepobralo. Hned v úvodu došlo k menšímu slovnímu konfliktu mezi naším brankářem a rozhodčím. Ten posléze začal všechny sporné situace řešit v náš neprospěch. K tomu se přidaly šťastné góly domácích a naše neschopnost na ně odpovědět. Po gólově (nikoliv herně) jednoznačné první třetině, se nám povedlo náš výkon zlepšit, čtyřgólový náskok soupeře už jsme ale do konce zápasu nedotáhli. Cílená neobjektivita rozhodčího, kterou nám již v průběhu utkání sám přiznal, vyvrcholila slovním urážením našeho brankáře. Za následnou reakci byl vyloučen jeden z našich hráčů do konce utkání, a tak jsme dohrávali v sedmi.
HC Přírodověda UK vs. HC Mordor   8:4 (4:0, 2:2, 2:2)

Tolikrát zmiňovaná nízká účast hráčů na zápase se mírně zlepšila alespoň v následujících třech utkáních. S průběžně druhým, a kvalitativně rozhodně nejlepším týmem letošní 3. ligy, Sněhuláky, jsme v devíti lidech sehráli pěkný, vyrovnaný zápas. Vypracovali jsme si řadu šancí, proměnit jsme ale bohužel dokázali jen jedinou. I přes prohru 1:3 se jednalo o jeden z nejlepších hokejů, co jsme letos hráli.
K odvetě s Renegades jsme nastoupili dokonce v počtu 13+1. Kvůli zrušenému termínu jsme i naše domácí utkání hráli u soupeře v Letňanech. Hosté sice většinu zápasu vedli, tradiční zdržování a protahování zápasu s přispěním rozhodčího se jim však tentokrát tolik nevyplatilo. Ve třetí třetině jsme dokázali soupeře dohnat a v poslední minutě srovnat na konečných 5:5
Druhou výhru letošního kalendářního roku jsme si pak připsali v Inchebě proti Gaston Seals. Na začátku jsme se štěstím přežili velké šance soupeře, pak už jsme utkání ovládli my. V jedenácti hráčích jsme soupeře téměř k ničemu nepustili a po třech gólově shodných třetinách zvítězili jasně 6:0.
HC Mordor vs. HC Sněhuláci Praha   1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
HC Mordor vs. HC Renegades   5:5 (1:2, 1:2, 3:1)
Gaston Seals vs. HC Mordor   0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Jediný výjezd mimo Prahu nás letos čekal v předposledním zápase. Utkání proti OZZY jsme sice opět sehráli v nízkém počtu hráčů, všichni ale podali zodpovědný a aktivní výkon, který nám přinesl nejvyšší letošní výhru.
HC OZZY Praha vs. HC Mordor   2:9 (1:2, 1:4, 0:3)

Posledním zápasem byla dohrávka 4. kola doma s Dotykačkou, která celkem výstižně shrnula celou letošní sezonu. Několik omluv v den zápasu, shánění hráčů na poslední chvíli, pozdní příchody. Hosté naštěstí dorazili v podobném počtu, a tak jsme je zejména v první třetině jasně přehrávali. Zhruba od poloviny utkání se pak již prakticky všichni hráči soustředili pouze na útočení, takže se soupeř poměrně často dostával do protiútoků. Naštěstí dokázal využít jen dva a my jsme si vedení pohlídali. Zápas se celkem zbytečně dohrával v napjaté atmosféře plné drobných faulů, hádek se soupeři i rozhodčím.
HC Mordor vs. HC DOTYKAČKA   8:3 (4:1, 3:1, 1:1)

Na závěr se dá jen zopakovat, že naprostou většinu bodů, které jsme letos poztráceli, jsme poztráceli vlastní vinou. Vyšší kvalita soupeřů oproti předcházejícím sezónám sice znát byla, ale herně jsme stačili všem. Hlavní rozdíly se tedy projevovaly ve třetích třetinách, které jsme často dohrávali na pokraji sil.
V kombinaci s laxností a odevzdaností některých hráčů, jakmile se prohrává o více gólů, nebo když zkrátka utkání neprobíhá podle jejich představ, byly tyto faktory hlavním důvodem, proč letos skončíme 9. / 10. z dvanácti týmů 3. PLLH (některé zápasy v tuto chvíli ještě nejsou dohrány).
Za pozitivní můžeme označit alespoň výrazné herní zlepšení v posledních pěti zápasech, které jsme museli zvládnout odehrát během 14 dnů. Vyšší zápasové tempo řadě hráčů prospělo, a jednalo se o rozhodně nejlepší fázi celé této sezony.

Nelze než doufat, že v příští sezoně dojde ke stabilizaci kádru, zlepšení přístupu a komunikace hráčů mezi sebou a snad i k nárůstu vůle a ochoty v tomto týmovém sportu něco obětovat pro ostatní. Letos už snad více, než kdy jindy muselo všem dojít, že přístup jednoho dokáže zkazit a otrávit večer, zápas, sezonu dalším mnoha spoluhráčům.